Used 2019 Jayco Eagle HT 270RLDS Travel Trailer
Jayco Eagle HT travel trailer 270RLDS highlights:
- Front Private Bedroom
- Rear Living Area
- Two Recliners
- 13' Electric Awning
- Entertainment Center
Do camping right with this Jayco Eagle HT 270RLDS travel trailer! It features a rear living are that you are sure to love. You can grab your favorite beverage and relax in either the tri-fold sofa or one of the two recliners and watch your favorite movie at the entertainment center with the option to add a fireplace even. Meal prep will be a breeze in the kitchen with the three burner cooktop, over the range microwave, double sink, and the 8 cu.ft. refrigerator with freezer. The front private bedroom with a walk-around queen bed is the perfect place for you to enjoy a good night's rest. You can easily get squeaky clean when you hop into the 30" x 36" shower and inside the bathroom there is even an area prepped for a washer and dryer!
For any camping trip you will want an Eagle HT travel trailer by Jayco. Along the exterior there is a high-gloss, fiberglass front cap with built-in specialty LED lighting. Inside each model there are handcrafted glazed drawers and Shaw residential carpet with R2X® stain guard plus IVC Trekk wood-plank vinyl flooring. The industry exclusive HELIX cooling system is an added bonus with the Jayco-exclusive insulated duct design, directional and closeable A/C vents, larger return air vents, and the exterior-mounted 15,000-BTU Whisper Quiet A/C unit. The Customer Value Package includes a residential queen Simmons mattress with under-bed storage, an electric patio awning with integrated LED lights, MORryde CRE 3000 rubberized suspension for a smoother ride, a rain proof EZ Breeze bathroom power vent, an industry first Go Power rooftop and ground solar prep, plus so much more!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 3CR0078
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 990 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7800 lbs |
| Cargo Capacity | 2195 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas Electric Refrigerator with Freezer |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED HDTV |
| Awning Info | 13' Electric w/LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BRXK1C30078 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


