Used 2019 Jayco Greyhawk 30X Motor Home Class C
26,707 Miles
|
OUTSIDE
|
ELECTRICAL
|
INTERIOR
|
Jayco Greyhawk class C motorhome 30X highlights:
- Vinyl Flooring
- Microwave Oven
- Split Bath
- Walk-Around Bed
- Exterior Storage
Start your next road trip with this Greyhawk class C gas motorhome. Let this model take you camping near the water or at the base of a mountain! Inside you will find plenty of room to move around with the full wall slide out plus there is ample storage with all of the overhead cabinets. In the rear bedroom there is a walk-around queen bed where you are sure to get a good night's rest. In the kitchen you will find a pull-out counter which provides more space for meal prep. If you are impressed with all of the storage inside, then you should check out the exterior. There are six storage compartments for all of your extra camping gear plus a 16' electric awning provides plenty of shade and maximizes your outdoor living space!
Get ready for a comfortable, fun traveling and camping experience with the Jayco Greyhawk class C gas motorhome. The fiberglass exterior has vinyl graphics, a seamless fiberglass front cap and a one-piece fiberglass roof. In the kitchen you will find beautiful elegant countertops, a stainless steel sink, and a Jayco-exclusive easy operation legless dinette table. Throughout each model there are vinyl floors, high-intensity, recessed LED ceiling lights, and a residential microwave oven. The mandatory Customer Value Package includes features such as the JRide Plus, the Infotainment dash radio with GPS & CD/DVD player, chrome remote-control, heated sideview mirrors, and more! What are you waiting for, come enjoy the ride with a Greyhawk!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 8
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Aztec Silver Graphics, Aurora, Cameo, Galactic Paint
Interior Color: Chiffon, Regal
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Chiffon, Regal |
| Exterior Color | Aztec Silver Graphics, Aurora, Cameo, Galactic Paint |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan 4000 MicroQuiet |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | Triton 6.8L EFI V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 56 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 33 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" LED HDTV, BR 24" LED TV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


