Used 2019 Jayco Jay Feather 25RB Travel Trailer
Jayco Jay Feather 25RB travel trailer highlights:
- Private Bedroom
- U-Dinette
- Jackknife Sofa
- Large Slide Out
Dreaming about getting away from work for a long weekend or even a longer vacation? Do you love being outdoors but prefer to be comfortable above ground at night? This Jay Feather 25RB might be the perfect solution to your traveling desires. After enjoying outdoor activities, you can relax on the furniture in the single slide, get cleaned up in the rear full bath, make a snack or meal, and plan your next adventure. At night you can retire to the private bedroom's queen bed while your kids or overnight guests sleep on the u-shaped dinette and sofa. There is plenty of storage throughout for your clothes, dishes, and toiletries, plus exterior storage for your outdoor gear. Check it out today!
When you choose a Jay Feather travel trailer you can rest assured that you have chosen quality construction with features such as an aerodynamic, rounded front profile with front diamond plate, a modern retro graphics package with a two-colored sidewall, and a Norco NextGen frame with integrated A-frame. Inside you will find crown molding along the ceiling, LED lighting throughout, and ball-bearing drawer glides with 75-lb. capacity. The mandatory Customer Value Package includes features such as American-made nitro-filled Goodyear radial tires with self-adjusting brakes, a power awning with LED lights, an outside shower, plus AM/FM/CD/DVD/Bluetooth stereo and more! For your next camping trip, come choose a Jay Feather travel trailer!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 23429B
Interior Color: Midnight, Sahara, Boulder
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Midnight, Sahara, Boulder |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5595 lbs |
| Cargo Capacity | 1485 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


