Used 2019 Jayco Jay Feather 27BH Travel Trailer
Jayco Jay Feather travel trailer 27BH highlights:
- Bunk Beds
- Dinette
- Jackknife Sofa
- Queen Bed
Looking for bunk beds for the kids, kitchen amenities for the cook, and a private bedroom for yourself in your next RV? This Jay Feather travel trailer 27BH provides all those wishes, plus some! After your adventure outdoors is over for the day, come back to the comfort of a living space with a sofa and the dinette for meals or playing games with the kids. Everyone can get cleaned up in the full bath which is next to the double bunk beds with a privacy curtain and top bunk shelf. You might even decide to add an optional outside kitchen to enjoy the outdoors under the awning. Stop looking, you found it!
When you choose a Jay Feather travel trailer you can rest assured that you have chosen quality construction with features such as an aerodynamic, rounded front profile with front diamond plate, a modern retro graphics package with a two-colored sidewall, and a Norco NextGen frame with integrated A-frame. Inside you will find crown molding along the ceiling, LED lighting throughout, and ball-bearing drawer glides with 75-lb. capacity. The mandatory Customer Value Package includes features such as American-made nitro-filled Goodyear radial tires with self-adjusting brakes, a power awning with LED lights, an outside shower, plus AM/FM/CD/DVD/Bluetooth stereo and more! For your next camping trip, come choose a Jay Feather travel trailer!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# UT750351
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 630 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 6015 lbs |
| Cargo Capacity | 1485 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBJ0BR4K1J90402 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


