Used 2019 Jayco Jay Flight Bungalow 40RLTS Destination Trailer
Jayco Jay Flight Bungalow travel trailer 40RLTS highlights:
- Rear Living Area
- Pillow-top Mattress
- Kitchen Island
- Electric Fireplace
- Residential Shower
When you want luxury features and optimal comfort in the dreamiest vacation spot, picture this Jay Flight Bungalow travel trailer waiting for you. With its 102" wide-body construction, interior ceiling height of 96", and triple slide outs you will want to enjoy more than just a weekend away. Inside, you will find a private bedroom with a Simmons pillow-top mattress for a comfortable night's sleep, as well as a hide-a-bed sofa in the living area for family or overnight guests. Residential appliances including a large 18 cu. ft. refrigerator will hold all of your perishable goods keeping them cold and fresh, and the large center island is perfect for food prep and serving when you have added guests. You will love the added home-like touches featured throughout this unit like crown molding in the kitchen, a residential shower in the bath, ceiling fans in the living area and bedroom, and even residential style window treatments with wood trim throughout. Entertain inside with an electric fireplace with plenty of seating, or take the party outside out under the 19' power awning featuring LED lights and integrated speakers where you can bring even a bit of music to the outdoors!
Any Jayco Jay Flight Bungalow travel trailer offers solid construction so that you always feel safe and secure. And, no matter what type of weather is outside you will find the interior of any one of these park trailers to be bright and spacious with a 96" ceiling height including LED lighting throughout. The living area and kitchen are so convenient and comfortable that you will not be homesick for quite some time. There is an electric fireplace with thermostat controls, a large LED TV, plus comfortable furnishings. Even the kitchen area offers top conveniences and comfort with all the appliances you need to create gourmet meals. The comfort also stretches into the bedroom where you will find a soft quilted bedspread above a Simmons pillow-top mattress for a great night's sleep. With any Jayco Jay Flight Bungalow you will appreciate the detachable hitch, outside shower, and solar prep, and the residential-style sliding patio door with Low-E thermal pane glass for quick access coming in from the great outdoors!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# CT190394
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1475 lbs |
| GVWR | 13000 lbs |
| Dry Weight | 10775 lbs |
| Cargo Capacity | 2225 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 32.5 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential w/ Ice Maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 19' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1UJBJ0BVXK11J0176 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


