Used 2019 Jayco Jay Sport 10SD Folding Pop-Up Camper
Jayco Jay Sport 10SD camping trailer highlights:
- Sleeps Five
- Carry-Out Stove
- Two Tent End Beds
- 2-Year Limited Warranty
This Jay Sport camping trailer is the perfect addition to your next great outdoor adventure. With its two 1,050 LB-capacity tent end beds and booth dinette, this trailer is able to sleep five people comfortably each time you are on the road. For those nights when dinner needs a little extra room to breath, you can take your meal preparations outside with the carry-out stove, and the residential cabinetry makes storing all of those pots and pans afterwards an easy task.
In the Jay Sport camping trailer by Jayco, you can trust the very foundation it has been built upon because the integrated A-frame has been designed to prevent corrosion and buckling while on the road. The one-piece wooden floor deck is known as the strongest in the industry, and the wall-to-wall Beauflor vinyl flooring keeps the interior looking fresh and stylish. Not only is the base of its structure built with quality craftsmanship, but so is the one-piece fiberglass roof that is shaped into a dome for better water run off and leak prevention. On top of all of this, Jayco has included its 2-year limited warranty so that the only thing you need to worry about is where you will be taking your next adventure with the Jay Sport.
VIN: 1UJAJ0AE0K12Y0057
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# UT470343
| Sleeps | 5 |
| Length | 13 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 160 lbs |
| GVWR | 2400 lbs |
| Dry Weight | 1740 lbs |
| Cargo Capacity | 660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 28.2 gals |
| Tire Size | 12 |
| Available Beds | Full Tent End, Queen Tent End |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJAJ0AE0K12Y0057 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


