Used 2019 Jayco Melbourne 24L Motor Home Class C - Diesel
A Fuel Efficient Mercedes Benz 16-18 MPG! A Nimble Popular Murphy Bed Floorplan!
This is a great 2019 Jayco Melbourne 24L, in which the previous owners were nonsmokers backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Call us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home!
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. Mercedes Benz 3.0 litre turbo diesel
2. 325 lb ft of torque or power to maintain speed in mountainous grades
3. 188 horsepower
4. 5 Speed Transmission with grade braking capability
5. Factory Installed tow package, 5000lbs
Includes the following aftermarket installations:
1. Monroe Magnum Shocks
2. Upgraded mattress
3. Newer Tires
4. New House battery
Includes the following factory installed options:
1. U-Shaped dinette
2. Stabilizers
3. Queen bed
4. Cab blinds
5. Roof vent
6. Front overhead cap with bunk
7. Convection microwave
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 26 gallon fuel capacity
2. 12 gallon LP capacity
3. 6 gallon water heater
4. 30 amp electrical service
5. 13500 BTU high efficiency air conditioning system
6. 14' awning
7. 2 Deep cycle batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago factory in Forest City, Iowa!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 901818B
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Soft Sand
Interior Color: Chiffon
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Chiffon |
| Exterior Color | Soft Sand |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 1372 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Clean Burning CumminsOnan 3,600 watt Microquiet LP |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 39626 |
| Engine | Mercedes-Benz 3L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 17 cu. ft. |
| TV Info | 32" LED Living Room |
| Awning Info | 14' Electric w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC1H9706690 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


