Used 2019 Jayco Melbourne Prestige 24AP Motor Home Class C
Jayco Melbourne Prestige Class C diesel coach 24AP highlights:
- U-Shaped Dinette
- Private Shower/Toilet
- Cab-Over Bunk
- Woven Vinyl Flooring
- Panoramic Window
- 14' Awning
Been thinking about how you and your family can travel on vacation without having to stay in a hotel or eat at restaurants every night? Imagine having your own 50" x 80" bed, a cab-over bunk with 750-pound capacity for the kids and extra sleeping space on the large U-shaped dinette if needed. Now imagine riding down the road on comfortable Ultra leather captain's chairs while you listen to your kids laughing. Once at your destination you can swivel the chairs to face the kids, and make a meal in the convection microwave or on the cooktop. The private shower and toilet room will allow you to get cleaned up and ready for the next adventure while someone else is washing their hands in the bath sink that is just outside the door. You might even like to add the B-Plus front cap option. This is the one, start vacationing tomorrow!
The Jayco Melbourne Prestige Class C diesel motorhome offers luxury for the adventure enthusiasts. With its modern style and the automotive-bonded panoramic window in the front cap and the updated graphic design package, this motorhome is going to impress everyone. Each model includes a Soundstream Infotainment dash radio with GPS and a CD/DVD player, a backup camera with monitor, a 12V USB charging station, and European-style curved cabinetry for an elegant at-home look.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $8,755
Sale Price: $89,995
Stock# U2396A
Chassis: Mercedes 3500
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 33159 |
| Engine | 3.0L V6 BlueTEC Diesel |
| Chassis | Mercedes 3500 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Full |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 12.2 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 38 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" LED |
| Awning Info | 14' Electric with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 8BNPF4CCXJE152222 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


