Used 2019 Jayco White Hawk 29BH Travel Trailer
SOLD!
Jayco White Hawk 29BH travel trailer highlights:
- Double-Size Bunks
- Outdoor Kitchen
- Dual Entry
- Electric Brakes
- 21' Electric Awning
Owning this White Hawk travel trailer means that you own a trailer which provides greater peace of mind and added comfort. From the smallest of details, such as a decorative kitchen backsplash and arched ceilings, to the most noticeable inclusions, like stainless steel appliances, this trailer has included everything you will need for a successful and reliable adventure. The addition of double-size bunks and a U-shaped dinette gives this trailer the ability to sleep ten people, and the included outdoor kitchen gives you the ability to feed those people.
Jayco has made certain that you will stand out from the crowd while traveling in the White Hawk by adding their Magnum Truss Roof System which can withstand up to 4,500 pounds, fifty percent more than the competition. Self-adjusting electric brakes are the perfect base to the sleek and aerodynamic exterior.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $2,320
Sale Price: $23,995
Stock# 6468
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 750 lbs |
| GVWR | 8500 lbs |
| Dry Weight | 6945 lbs |
| Cargo Capacity | 1555 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 30.5 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Auto Ignition |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 21' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4A0369 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


