Used 2019 Keystone RV Raptor 423 Toy Hauler Fifth Wheel
Keystone Raptor toy hauler 423 highlights:
- Outdoor Kitchen
- 13' Separate Garage
- Loft
- Exterior TV
- Master Suite
With this Raptor toy hauler, you will have everything you need for all of those nature hikes, dirt bike rides, and everyday living! This unit's exterior is packed out with plenty of helpful features, like the outdoor kitchen and TV, and the two electric awnings with LED lights will protect you from any stray rain drops as you grill up some burgers for the cookout. As you enter this model through one of the two entry doors, you will be amazed at its open layout which is made possible by three slides.
The Raptor toy hauler by Keystone has broken free from the rugged models of years past with its sharp, refined accessories and modern style, and to prove its advanced nature, the Raptor has included one of the largest refrigerators on the market into its design, an 18 cubic foot refrigerator. The Raptor is also a part of the only towable manufacturer who incorporates color-coded and numbered electrical wiring into its products, helping you save time and energy when troubleshooting electrical issues. Another best-in-the-industry component that is included with the Raptor is the 3-year limited structural warranty backed by Keystone RV which will ensure that these models truly are built for the long haul.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# 18792B
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3390 lbs |
| Dry Weight | 15435 lbs |
| Cargo Capacity | 3565 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Polar Max |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | 50" LED HDTV, Exterior TV |
| Awning Info | 15' and 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF42332KR800763 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


