Used 2019 Keystone RV Raptor 428SP Toy Hauler Fifth Wheel
Keystone Raptor toy hauler 428SP highlights:
- Kitchen Island
- Raised Patio
- Loft
- 12' Separate Garage
- Full and Half Bath
- Free-Standing Table
When you own this Raptor toy hauler, you own an elegant and luxurious trailer that is decked out with extravagant amenities. From the residential in-floor heating system, to the iN-Command Monitor System and LED-infused countertops, this model exudes class. Whether you enjoy relaxing indoors on a hot summer day or embracing the sunshine and heat, this unit allows you to experience both with its separate garage/lounge area and outdoor raised patio. And after a long day of excursions, you will look forward to escaping to the private king-size suite for some extra rejuvenation for the adventures ahead.
The Raptor toy hauler by Keystone has broken free from the rugged models of years past with its sharp, refined accessories and modern style, and to prove its advanced nature, the Raptor has included one of the largest refrigerators on the market into its design, an 18 cubic foot refrigerator. The Raptor is also a part of the only towable manufacturer who incorporates color-coded and numbered electrical wiring into its products, helping you save time and energy when troubleshooting electrical issues. Another best-in-the-industry component that is included with the Raptor is the 3-year limited structural warranty backed by Keystone RV which will ensure that these models truly are built for the long haul.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $5,000
Sale Price: $59,995
Stock# 102133
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3580 lbs |
| Dry Weight | 16000 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 110 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Polar Max |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 12 ft |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | 50" LED HDTV |
| Awning Info | 16' and 17' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF42839KR800090 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


