Used 2019 KZ Sportster 373TH12 Toy Hauler Fifth Wheel
KZ Sportster 373TH12 fifth wheel highlights:
- Loft Bed
- Kitchen Island
- Double Entry Doors
- Pass-Through Storage
- 64" Sofa
This KZ Sportster 373TH12 fifth wheel has it all and then some! For sleeping, it features a loft bed,a queen bed with a pillowtop mattress, and a 64" sofa that can be converted into a sleeping space. There is also an optional 60" x 84" power bed that can be used for sitting or sleeping. The kitchen island provides you with extra counter and storage space to make your meal prep easier. You will enjoy the smooth flow of traffic in and out of the double entry doors. The double entry bath has one entrance into the hallway for everyone to access and one entrance into the front private bedroom. The exterior pass-through storage allows you to keep all of your toys accessories safely stored away, plus there are plenty of overhead cabinets inside!
You won't find wasted space inside any of these Sportster fifth wheel toy haulers by KZ with features like the rollover sofas, the 8' wide body, and the large overhead cabinets! Each unit also offers at home features you are sure to love traveling with like the 8 cu. gas/electric refrigerator, the microwave with a turntable, LED lighting, and a pillowtop queen mattress for a good night's rest. Along the exterior there are even more convenient features including the outside shower, a power awning with LED lights to keep the good times going even when it gets dark, and a pass-through storage area for your outdoor camping gear. With the Equa-Flex suspension, the power front jack, and the nitrogen filled tires with aluminum wheels plus a climate package you will experience a fifth wheel toy hauler that is built to last your greatest adventures! So, come choose your KZ Sportster model today!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $7,687
Sale Price: $24,878
Stock# 1AR8991A
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 8 in |
| Hitch Weight | 2075 lbs |
| GVWR | 15240 lbs |
| Dry Weight | 11200 lbs |
| Cargo Capacity | 4040 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 57 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 9125 lbs |
| Garage Size | 12 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric w/DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 14' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZFG3639K5030949 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


