Used 2019 Lance 850 Truck Camper
Lance truck camper 850 highlights:
- LED Lighting
- Queen-Size Bed
- Fits Long Beds
- U-Shaped Dinette
The only thing that this Lance truck camper is missing is you! From the one-piece fiberglass wet bath with a skylight above, to the expansive storage space in the cab area, this unit is packed to the brim with helpful amenities. If you enjoy cooking up your own healthy meals instead of having to resort to eating fast food every time you are on the road, then you will fully enjoy the stainless steel 3-burner range top and 5 cubic foot 3-way refrigerator that have been added to this camper. The overhead cabinet bunk bed and the cab-over queen-size pillow top mattress is what helps this camper sleep four people.
Built for the active lifestyle, the Lance truck camper gives you the freedom to make any place your home. Because of the camper's ability to unload from your truck once you have settled into your vacation destination, you can use your truck for other excursions once you have set up camp. Lance Camper is dedicated to delivering the highest Eco-Green standards possible while still giving you a truck camper that you will love camping in. You will feel right at home with features like the stainless steel burner range, the 3-way refrigerator, and the bathroom skylight!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# CT360406
| Sleeps | 4 |
| Length | 17 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Dry Weight | 2501 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 18 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 3 Way |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 8 ft 11 in |
| Wet Weight | 2835 lbs |
| Center of Gravity Front | 34 in |
| Center of Gravity Rear | 62 in |
| LP Tank Capacity | 5 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric/DSI |
| Truck Bed Size | Long |
| Awning Info | Power |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 176694 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


