Used 2019 Northwood Nash 29S Travel Trailer
Northwood Nash 29S travel trailer highlights:
- Double Entry Doors
- Double Bunk Beds
- Rear Corner Bath
- LED Lighting
For the family who enjoys time away from home, this travel trailer is ideal for you! This Northwood Nash 29S features a single slide out, double entry doors for a smooth flow of traffic, plus sleeping space for up to ten people. Your kiddos are sure to love having their own set of rear double bunk beds, and you are sure to love having your own private front bedroom when you draw the privacy curtains. After you have whipped up your best meal in the full kitchen with either the three-burner range, the oven, or even the residential microwave, you can comfortably enjoy it at the U-shaped dinette. The dinette can also transform into an extra sleeping space for those unexpected guests too. You can wind down your days relaxing on the Jackknife sofa and when you add the optional 28" LED TV to the entertainment center then you can watch your favorite movies!
In any Northwood Nash, you will find a travel trailer that is ready to take you on your wildest of adventures and still stand tall! Each Nash trailer offers an abundance of at-home features like the residential wear floor covering, the high output three-burner range with cover, the magnetic shower curtain with a curved track, and the LED lighting. Along the exterior you will find more features that will make your camping experience even better, like the exterior shower, the 20 Watt solar panel, and the Carefree Travl'R 12V awning, plus marine grade speakers to crank up the tunes! There are also plenty of options available for you to add for even more entertainment and convenience. Some of these options are the LED TV's, the cargo carrier, the thermal pane windows, and the 15K air conditioner with ducting. So, make the most of your next camping trip with one of these Northwood Nash travel trailers!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $5,000
Sale Price: $22,995
Stock# 51164C
Interior Color: Elegant Truffle, Early Autumn
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Elegant Truffle, Early Autumn |
| Hitch Weight | 548 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 7054 lbs |
| Cargo Capacity | 2946 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | ST225/75R15 |
| Furnace BTU | 25000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6506 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Carefree Travel'R 12V |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


