Used 2019 Palomino Puma XLE Lite 20MBC Travel Trailer
Palomino Puma XLE Lite travel trailer 20MBC highlights:
- Double-Size Bunks
- Murphy Bed
- Pass-Through Storage
- Sleeps Seven
- Full Kitchen
Take exciting adventures with the family in this Puma XLE Lite travel trailer! You will be able to bring along everyone without worrying about where they will sleep because this unit has room to sleep seven people. You will also have a great living space to gather with visiting friends after you fold up the Murphy bed in the morning and put the booth dinette back together, and you will be able to treat your guests to plenty of delicious sweets because of all of the helpful amenities that have been included in the full kitchen, like the three-burner range top and pantry.
With the Puma XLE Lite, Palomino has graciously included one year of 24/7 emergency roadside assistance which means that you can travel worry free every time you are on the road. The LED lighting that is located throughout the Puma XLE Lite will keep your eyes and your wallet happy because of the brightness it brings to the trailer and the money it saves you on energy bills. The skylight in the bathroom allows some extra sunshine to add a bit of cheeriness in the morning, and the tinted windows throughout are helpful in preventing fading of precious items inside.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 95780
| Sleeps | 7 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4458 lbs |
| Cargo Capacity | 1542 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


