Used 2019 Prime Time RV Avenger 32RBS Travel Trailer
Prime Time RV Avenger travel trailer 32RBS highlights:
- Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Front Private Bedroom
- Dual Entry/Exits
- Two Slides
This travel trailer has all the features you're accustomed to at home that you'll enjoy while you camp. With a front private bedroom with a queen bed, and a private bunkhouse for the kids, you can comfortably sleep ten in this unit. The large 87" U-shaped dinette, and the sofa can also be converted to sleeping space, if needed. Enjoy cooking family dinners with a three burner cooktop, and a microwave, plus there is even an outdoor kitchen so dad can cook breakfast outside. The bathroom in this trailer has its own door leading outside, making it super convenient for all your guests to use the facilities without having to walk through the whole trailer every time. This travel trailer also has multiple storage compartments for all your valuables and comforts from home that you may want to bring along!
With any Avenger travel trailer you will feel secure knowing the EVERLAST Construction provides 2" wall construction on 16" centers, and cross banded construction. You will appreciate the outside shower providing an extra place to clean off, as well as the marine grade outdoor speakers, allowing you to enjoy being with family and friends outdoors. Each unit features a fully enclosed underbelly, and the extra large exterior grab handle provides safe entrance. The mandatory Advantage Package includes additional features that you will find useful such as a restaurant style kitchen faucet, LED interior lighting, a large double door refrigerator, and a flush mount glass range cover. It's time to take your next journey in an Avenger travel trailer by Prime Time RV!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $3,000
Sale Price: $18,999
Stock# KB922303
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Int Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 911 lbs |
| Dry Weight | 8651 lbs |
| Cargo Capacity | 2460 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2AVVB9KB922303 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


