Used 2019 Prime Time RV Sanibel 3751 Fifth Wheel
Prime Time Sanibel fifth wheel 3751 highlights:
- Dual Bath Sinks
- Bar Countertop
- Rear Kitchen
- Residential Refrigerator
- Outdoor Entertainment Center
This Sanibel fifth wheel model 3751 offers the complete package with triple slide outs, and plenty of room to relax or entertain other campers. You are sure to appreciate the dual sinks in the heated bathroom allowing more space for everyone to get ready for guests to come over. The bath also includes a 48" shower with "Stor Mor" shower caddy. When it's time to cook and eat the rear kitchen layout, plus bar countertop with two stools and plenty of other residential style seating choices make you feel like you haven't left home. You can store all your food and drinks in the residential refrigerator and large pantry. You will love the king size I-Rest mattress, all the storage throughout, and the washer/dryer prepped space if you choose to add those appliances, plus more!
With any Prime Time Sanibel fifth wheel you will find sturdy construction and eye appeal inside and outside. From the exclusive Eternabond construction, Extreme Thermal package, E-Z Flex rubberized suspension, and Universal Docking Center features, you will enjoy a Sanibel fifth wheel for many years to come. Inside you will find shaker style interior doors, solid surface countertops, dual quiet cool air conditioners, cherry hardwood cabinet doors and drawers, and the list continues with "must have" standard features in your next fifth wheel. It's time to hitch up and enjoy watching heads turn as you enter the campground in a Prime Time Sanibel.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $36,203
Sale Price: $39,900
Stock# UT703133
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 43 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2304 lbs |
| Dry Weight | 13601 lbs |
| Cargo Capacity | 2383 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 83 gals |
| Black Water Capacity | 49 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery |
| TV Info | LR 50" LED, BR TV, Ext. Entertainment Ctr. |
| Awning Info | 20' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SN3B1KG703133 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


