Used 2019 Renegade Veracruz 35FWS Motor Home Class C - Diesel
The kitchen of the Veracruz features solid Maple hardwood cabinet with plenty of storage with soft closing drawers, topped with solid surface countertops. Standard appliances include a convection microwave, recessed 2-burner electric induction cooktop, and an 18 Cubic Foot residential refrigerator iwth ice maker.
The adventurous spirit of the Veracruz features a comforatable and stylish design including a slide a bed sofa that converts to a queen bed. The hideaway 40" LED TV and sound bar stow away neatly in the ceiling cabinet when not in use. A cabover 48" x 76" bed makes a great guest room complete with privacy curtains.
VERACRUZ LIVING SPACES
The roomy and functional design makes living and traveling in the Veracruz a pleasure. From the high quality solid Maple cabinetry to the comfortable ultra soft furniture, every inch of Veracruz is a true Renegade.
The Veracruz master bedroom offers a great storage with a large wardrobe, dresser and his and hers nightstands. The standard 32" LED TV hides away in the dresser when not in use.
CHASSIS AND CAB
Veracruz rides on the smooth and quiet Ford F550 Super Duty Chassis with a 6.7L Power Stroke V8 Turbo Diesel B280 Engine, 330HP/750lb ft. Torque.
19,500lb GVWR
TorqShift 6 Speed Automatic Transmission
4Wheel Power Disc Brakes with Anit-lock Brake System
P225/70R19.5 Tires on Polished Forged Aluminum Wheels
**NOT 4X4**
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# C7060
Chassis: F550 Super Duty
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Int Height | 12 ft 11 in |
| GVWR | 19500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 96 gals |
| Grey Water Capacity | 44 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | 19.50 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 8KW Onan Quiet Diesel w/auto Gen Start |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 18000 |
| Engine | 6.7L Power Stroke v8 |
| Chassis | F550 Super Duty |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 66.50 gals |
| Wheelbase | 272 in |
| Torque | 750 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential w/ice maker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | LP/110V Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" LED |
| Awning Info | Carefree Electric Awning w/LED and Slide Awning |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | FDUFSGT1KDA07060 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

