Used 2019 Roadtrek E-TREK XL 4X4 Motor Home Class B
The E-Trek 4X4 motor home from Roadtrek is both environmentally conscious yet offers luxury and function.
With four captain's chairs around the front dinette you can easily sit and eat at the table or use the table to play a board game on with your guests. Both sides of the front of the motor home can be converted to additional sleeping space.
Continuing on the passengers side, there is an enclosed toilet, shower, and sink area. A wardrobe is near the back. The rear of the van can hold either a power sofa dinette with two additional bench seats or a u-shaped booth dinette. Both dinettes will convert to a king size bed or two twins.
Along the opposite side of the E-Trek, you will find a burner induction stove top, a refrigerator, single sink bowl, microwave, and much more!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
You Save: $13,755
Sale Price: $109,995
Stock# U2498P
Chassis: Mercede Sprinter
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 2500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 73523 |
| Engine | 3.0L CRD V6 BlueTec |
| Chassis | Mercede Sprinter |
| VIN | WDAFF4CD1JP648859 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


