Used 2019 Starcraft Autumn Ridge Outfitter 27BHS Travel Trailer
Starcraft Autumn Ridge Outfitter travel trailer 27BHS highlights:
- Double Bunk Beds
- U- Shaped Dinette
- Double Entry Doors
- Stainless Steel Appliances
If you're a medium sized family who enjoys the whole camping experience, then you will want this 27BHS Autumn Ridge Outfitter. With features such as the double entry doors that promote a smooth flow of traffic in and out, to the spacious interior thanks to the single slide out you are sure to enjoy each camping trip. The rear set of double bunk beds can sleep four people so now your kids can bring along a friend! You will find enough room at the U- shaped dinette to comfortably seat your family for meals or a game or two after dinner, plus it can be transformed into an extra sleeping space at night. Inside the front private bedroom, you will enjoy a good night's rest on the queen bed with closets to keep your clothes from getting wrinkly.
If you are looking for a compact trailer that is easy to tow, then you will want a Starcraft Autumn Ridge Outfitter travel trailer. Each model offers a different set of advantages to help you do camping your way! Along the exterior you will find radial tires, tinted safety-glass windows, and an outside shower. Inside it is prepped for cable and satellite, stainless steel appliances, hardwood cabinets, and pleated shades for your privacy, plus a comfortable queen bed with a bedspread. You will also find that your meal prep will be a breeze in the kitchen with the three burner stove with a 17" oven, a microwave, and a range hood with a light and exhaust fan, plus you can store your delicious leftovers inside the 6 cu. ft. refrigerator, and your clean up will be even easier with the residential-style high rise faucet. Explore the world at your leisure with a Starcraft Autumn Ridge Outfitter travel trailer!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $3,000
Sale Price: $21,999
Stock# U-BL5303
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 775 lbs |
| GVWR | 8500 lbs |
| Dry Weight | 6255 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 32.5 gals |
| Black Water Capacity | 32.5 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1SABS0BP9K2BL5303 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


