Used 2019 Thor Motor Coach Chateau 22E Chevy Motor Home Class C
Thor Motor Coach Chateau class C motorhome 22E highlights:
- Queen Denver Mattress
- 76" Dream Dinette
- 40" TV
- Blu-Ray Player
Get ready for any camping trip with this Chateau class C motorhome. You will find true comfort and style throughout this unit from the 76" Dream Dinette where you can enjoy your meals to the rear queen-size bed with a Denver Mattress. With the 40" TV you can enjoy watching a movie or your favorite show, plus there is also a Blu-Ray player in the living room. If you choose to add the optional exterior 32" TV, you can have that tailgate party you have always dreamed about or even an outdoor movie night! This unit is also available with a Ford E-Series chassis.
Let your journey begin with a Chateau class C motorhome by Thor Motor Coach. Along the exterior you will find a welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction, a one-piece fiberglass front cap, plenty of exterior storage, and a power awning with LED lights. Inside there is an impressive 84" ceiling height, residential vinyl flooring, and high-sheen cabinets with nickel-finish hardware. You will also find that each model has an Onan RV QG 4000 gas generator, an automatic shoreline-to-generator transfer switch, and is pre-wired for solar charging. So what are you waiting for? Come select your Chateau motorhome and see where your next adventure takes you!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $5,000
Sale Price: $44,995
Stock# CL07221A
Chassis: Chevrolet
Exterior Color: Standard, Brilliant Blue, Tranquil Beige, Centennial Full Body Paint, Firestone Full Body Paint
Interior Color: Fine China, Imperial, Saddleback
| Sleeps | 5 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Fine China, Imperial, Saddleback |
| Exterior Color | Standard, Brilliant Blue, Tranquil Beige, Centennial Full Body Paint, Firestone Full Body Paint |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 24.5 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Generator | Onan RV QG 4000 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Vortec 6.0L V8 |
| Chassis | Chevrolet |
| Horsepower | 323 hp |
| Fuel Capacity | 57 gals |
| Wheelbase | 159 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 373 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 50.3 cu. ft. |
| TV Info | Cab 40" TV |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 16000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1GB3GSCG0H1347531 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


