Used 2019 Thor Motor Coach Chateau 30D Motor Home Class C
Thor Motor Coach Chateau class C motorhome 30D highlights:
- Bunk Beds
- Two Slides
- Bunk Over Cab
- 40" TV
Looking for the perfect class C coach for a large family? This double-slide Chateau by Thor Motor Coach includes sleeping accommodations for nine. You will find a set of bunks, a bunk over the cab, plus a jackknife sofa and Dream Dinette in the living area. When you want to watch a little TV, do so at the 40" TV above the cab, the optional 32" TV in the bedroom, or the optional exterior 32" TV. Meal prep is a breeze in this kitchen with its double-door refrigerator, microwave, and large single-bowl stainless steel sink.
Let your journey begin with a Chateau class C motorhome by Thor Motor Coach. Along the exterior you will find a welded tubular aluminum roof and sidewall cage construction, a one-piece fiberglass front cap, plenty of exterior storage, and a power awning with LED lights. Inside there is an impressive 84" ceiling height, residential vinyl flooring, and high-sheen cabinets with nickel-finish hardware. You will also find that each model has an Onan RV QG 4000 gas generator, an automatic shoreline-to-generator transfer switch, and is pre-wired for solar charging. So what are you waiting for? Come select your Chateau motorhome and see where your next adventure takes you!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UM400183
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 57685 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 64.8 cu. ft. |
| TV Info | Cab 40" TV |
| Awning Info | 10' 6" Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS9KDC13035 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


