Used 2019 Thor Motor Coach Compass 23TR Motor Home Class C - Diesel
Thor Motor Coach Compass Class C diesel motorhome 23TR highlights:
- Full Kitchen
- Flip-Up Queen Bed
- Outdoor Entertainment
- Cab Skylight
Travel comfortably in this Compass Class C diesel motorhome by Thor Motor Coach. This model features all the amenities needed to enjoy traveling and also provides dining and sleeping accommodations for four. Plus, it also features a full bathroom that has a 27" x 27" neo-angled shower with a skylight above. The 64" sofa bed gives you the space you need to enjoy dinner together each night, and once you reposition the removable pedestal table, you will have a delightfully cozy spot for bed. In the rear private bedroom you will feel completely relaxed each evening as you spend a night on the flip-up queen bed while watching your favorite programs on the 32" TV.
Get ready to set out to new destinations in a Compass Class C diesel motorhome. Along the exterior portion of the Compass you will find a Vacu-Bond laminated roof, walls, and floors with block foam insulation. Your extra camping gear can be stored in the Rotocast storage compartments with lights, and there is a power patio awning with integrated LED lights which will allow you to sit outside just a bit longer each night. The interior decor of the Compass has a modern and classy look with its residential vinyl flooring, Euro-style cabinet doors, and pressed laminate countertops.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# PB2634A
Chassis: Ford Transit
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 10360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 37.5 gals |
| Black Water Capacity | 28.5 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 3.2L I-5 Power Stroke |
| Chassis | Ford Transit |
| Horsepower | 185 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 156 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 350 ft-lb |
| Refrigerator Type | RV Gas/Electric/LP |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 27" x 27" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 25.3 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" TV, BR 32" TV, Exterior 32" TV |
| Awning Info | 14' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 13500 lbs |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


