Used 2019 Thor Motor Coach Four Winds 22B Motor Home Class C
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Thor Motor Coach Four Winds 22B Class C gas motorhome highlights:
- Single Slide
- Queen-Size Bed
- Bunk Over Cab
- 40" TV
This Four Winds coach is a great Class C motorhome for you to take on any road trip! With a rear bath layout, a single slide out for added space, and your choice of chassis and engine, you will quickly see the benefits this unit has to offer. After you are set up at your destination, head inside to enjoy the interior comforts. Here you will find a 76" Dream Dinette which can convert into additional sleeping space, a 54" x 96" bunk over the cab, and a queen-size bed in the rear private bedroom. When you want to unwind for the day, you will love being able to watch your favorite program on the 40" TV above the cab!
With any Four Winds Class C gas motorhome, you will enjoy the ease of driving and the affordable price. On the interior you will find residential vinyl flooring, high-sheen cabinetry with nickel finish hardware, and laminate countertops which make it easy to clean after a weekend getaway or an extended vacation. The stainless steel bathroom sink and foot flush porcelain toilet provide added convenience every where you stop, and the skylight above the shower is an exceptional feature that brings in the morning sunlight and brightens up the interior.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $11,043
Sale Price: $54,955
Stock# 31470
Chassis: Ford E-350
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 30.9 cu. ft. |
| TV Info | Cab 40" TV |
| Awning Info | 15' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FS6JDC42559 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


