Used 2019 Thor Motor Coach Four Winds 26B Motor Home Class C
Thor Motor Coach Four Winds Class C gas motorhome 26B highlights:
- Single Slide
- Queen-Size Bed
- Jackknife Sofa
- Bunk Over Cab
It's time to pack for your next trip in this single-slide Four Winds Class C gas motorhome. There is a rear bedroom with a privacy curtain and a queen-size bed for mom and dad, and the 54" x 96" bunk over the cab is perfect for the kids. Visit with your family and friends in the main living area on the 68" jackknife sofa or the 71" Dream Dinette or head outside to a couple of picnic chairs around the campfire as you sit underneath the 18' electric awning with LED lights.
With any Four Winds Class C gas motorhome, you will enjoy the ease of driving and the affordable price. On the interior you will find residential vinyl flooring, high-sheen cabinetry with nickel finish hardware, and laminate countertops which make it easy to clean after a weekend getaway or an extended vacation. The stainless steel bathroom sink and foot flush porcelain toilet provide added convenience every where you stop, and the skylight above the shower is an exceptional feature that brings in the morning sunlight and brightens up the interior.
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Sale Price: $54,500
Stock# P4826
Chassis: Ford E-350
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-350 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 183 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 40 cu. ft. |
| TV Info | Cab 40" TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FS6JDC05897 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


