Used 2019 Thor Motor Coach Quantum GR22 Motor Home Class C
Thor Motor Coach Quantum motorhome GR22 highlights:
- Rear Private Bedroom
- Cab Over Bunk
- 76" Dream Dinette
- 40" LED TV
Take this Quantum class C motorhome model GR22 on your next family vacation! There is plenty of room to sleep six people and store their things. Mom and dad have a slide out in the private rear bedroom and you even have the option to add an optional TV for some entertainment before bed. The cook in the family will enjoy cooking meals and light snacks in this kitchen that includes a three burner range and a microwave. While you are on the road, keep those kiddos safe with the seat belts, and they can keep entertained with the 40" LED TV so you shouldn't hear any fighting while you are traveling.
Whatever your family size or travel needs, it's easy to decide which floorplan is right for you with one of these Thor Motor Coach Quantum class C motorhome. These models provide a slick one-piece fiberglass front cap, a Ford E-Series or Chevrolet Chassis, and each motorhome includes an exterior MEGA-Storage compartment for all your camping gear. Some of the comforts you will enjoy inside are residential vinyl flooring, pressed laminate countertops, a Denver Mattress, and a shower skylight just to name a few. When comparing all of the Sprinter Class C brands, it will be easy to see that nothing else quite measures up in comfort, quality, and value to the Quantum! Choose yours today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $10,000
Sale Price: $39,999
Stock# U-26854
Chassis: Ford E350
Exterior Color: Hot Streak, Let It Ride, Double Down Partial Paint, Jokers Wild Partial Paint, Black Onyx Full Body Paint, Topaz Blue Full Body Paint
Interior Color: Arctic Frost, Cloud Nine, Midtown Taupe
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Arctic Frost, Cloud Nine, Midtown Taupe |
| Exterior Color | Hot Streak, Let It Ride, Double Down Partial Paint, Jokers Wild Partial Paint, Black Onyx Full Body Paint, Topaz Blue Full Body Paint |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Generator | Onan RV QG 4000 Gas |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E350 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 30.9 cu. ft. |
| TV Info | Cab Over 40" LED TV |
| Awning Info | 15' Power w/LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 18500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FS5JDC26854 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


