Used 2019 Thor Motor Coach Quantum RW28 Motor Home Class C
Estimated Arrival - May
Thor Motor Coach Quantum motorhome RW28 highlights:
- Two Slide Outs
- 70" Dream Dinette
- 68" Jack Knife Sofa
- Bunk Over Cab
This Class C motorhome is the place to be! With two slide outs; one in the living area and one in the rear bedroom, it really opens up the floorplan. In this unit, you have sleeping space for up to seven individuals. There is a sleeping space above the cab with a built in skylight, there is a queen bed in the private rear bedroom, and the dinette and sofa can both fold down if necessary. The bedroom has a slide out wardrobe which gives you plenty of space for storing your things. The cook of the family is going to love having this Quantum kitchen that includes a three burner range to cook up some amazing meals.
Whatever your family size or travel needs, it's easy to decide which floorplan is right for you with one of these Thor Motor Coach Quantum class C motorhome. These models provide a slick one-piece fiberglass front cap, a Ford E-Series or Chevrolet Chassis, and each motorhome includes an exterior MEGA-Storage compartment for all your camping gear. Some of the comforts you will enjoy inside are residential vinyl flooring, pressed laminate countertops, a Denver Mattress, and a shower skylight just to name a few. When comparing all of the Sprinter Class C brands, it will be easy to see that nothing else quite measures up in comfort, quality, and value to the Quantum! Choose yours today!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 6676
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | Onan RV QG 4000 |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 27858 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 212 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 99.9 cu. ft. |
| TV Info | LR 40" LED TV, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power w/LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS0JDC17036 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


