Used 2019 Thor Motor Coach Siesta 24SS Motor Home Class C
Get Out & Go Camping ~ Call for details!
Thor Motor Coach Siesta Sprinter 24SS Class C diesel motor home:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
- Queen Bed
- Dream Dinette
- Cab-Over Bunk
- Exterior TV
Just imagine you and your spouse and maybe your kids traveling to tournaments, festivals, or across the country in this motor home. The cook will enjoy making meals in the kitchen with a convection microwave and two burner gas cooktop, plus the flip-up countertop offers more space to dry dishes. The booth dinette with footrests and swivel captain's chairs offer a comfortable living and dining area. At nighttime the children or overnight guests can sleep on the cab-over bunk and on the folded down dinette You will have your own semi-private bedroom with a queen bed and privacy curtain when you need your own space. You even have a full bathroom to stay clean after hiking, biking and sitting by the campfire. There are two TVs inside for entertainment, and an exterior TV when relaxing outside under the awning. Take a look today!
Luxury and efficient are the top two adjectives mentioned in the Thor Motor Coach Siesta Sprinter Class C diesel motor home. Each model includes a Bluetooth Coach radio system with a DVD player for movie night, HDMI ready, App control and exterior speakers. The kids will appreciate the power charging center for their electronics, the driver and passenger will enjoy the swivel, Leatherette captain's chairs, and everyone will love the interior decor choices as well as the exterior colors when they choose their favorite model. And don't forget you are riding on a Mercedes-Benz Sprinter chassis. Today is the day to start living your traveling dreams!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 91020
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 17627 |
| Engine | 3.0L V6 |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170.3 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68.2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 29.1 cu. ft. |
| TV Info | LR 32" LED, BR & Ext. 32" LED |
| Awning Info | 15' Armless Power with Integrated LED Lighting |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC7H9747454 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


