Used 2019 Thor Motor Coach Venetian M37 Motor Home Class A - Diesel
Call 512-930-4922 for more info!Thor Motor Coach Venetian Class A diesel M37 highlights:
- Reclining Seating
- Second Bath Sink
- Buffet Dinette
- Overhead Bunk
- Exterior 39" LED HDTV
All the comforts of home, plus some can be yours in this Venetian Class A model M37 diesel motor home. You can load up your family of six thanks to the number of seatbelts. Once at your destination, swivel the captain's chairs to face the living area and start planning your day. The cook will love the style of the kitchen and the handy appliances such as the convection microwave and induction cooktop. Four can dine at the buffet dinette once it is extended out. You have several TVs to choose from throughout including an exterior TV for outside entertainment and a living area under the awning. The convenience of a full bathroom, plus a second sink across from the bath allows two people to get ready for the day without having to wait on each other. The kids will surely love the drop-down overhead bunk when it's time for bed, and you can enjoy a Denver pillowtop king size mattress. Take a luxury tour today!
With any Venetian Class A diesel coach you will find comfort in knowing the platform and substructure is built on a Freightliner XC-R raised rail chassis with the Atlas Foundation. You also have Air-Ride suspension and an Onan RV QD 8000 diesel generator for a comfortable ride and the ability to stop any where. The sophistication of each model comes from well-appointed decors and high-end amenities. From the Leatherette passenger seat with electric footrest and more functions, the granite textured fiberglass shower with a glass door, and the stackable washer and dryer, to the Winegard TRAV'LER HD satellite dish, Winegard ConnecT 4G/WiFi System, and several TVs throughout you will find luxury and technology everywhere you turn. It's time to not settle for just an RV, and choose a Venetian by Thor Motor Coach today!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $1
Sale Price: $159,999
Stock# 96746
Chassis: Freightliner XC-R
Exterior Color: BLACK
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Exterior Color | BLACK |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 38320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 51 gals |
| Black Water Capacity | 51 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5" |
| Furnace BTU | 60000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 25513 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner XC-R |
| Horsepower | 400 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 242 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with In Door Ice and Water Dispenser |
| Refrigerator Size | 21 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 42" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Aqua Hot On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| Basement Storage | 195 cu. ft. |
| TV Info | LR 55" LED Smart HDTV, Front 32" LED HDTV, BR 32" LED HDTV, Ext. 39" LED TV |
| Awning Info | 16'5" Power with Integrated LED Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 48320 lbs |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFE7JCKK0423 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


