Used 2019 Tiffin Motorhomes Allegro Breeze 33 BR Motor Home Class A - Diesel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Tiffin Motorhomes Allegro Breeze 33 BR Class A diesel motorhome highlights:
- King Bed
- Sofa Bed
- Booth Dinette
- Full Wall Wardrobe
- Exterior TV
How does traveling with your own accommodations sound to you? Imagine looking at high gloss raised panel hardwood cabinet doors, luxurious interior decor, and your family enjoying the comforts of home on the open road. The Ultraleather cockpit seats and furniture will make any trip pleasurable. You can keep your electronics charged with the USB ports, watch any of the three interior TVs, and relax on your own king memory foam mattress. If you enjoy cooking, the solid surface countertops offer a great place to prepare the food which also includes a nice view out the unique window. You might even like to choose from a few options such as a dinette with a computer workstation, a smaller refrigerator, and even a fireplace.
You will be pleasantly surprise at all the features and amenities in each Tiffin Motorhomes Allegro Breeze Class A rear diesel motorhome. The Precision Track technology merges independent front suspension with an air ride system to enhance the steering control for quicker cornering and easier maneuvering around town or along the highway. Inside each compact model, the Extraordinaire AC system provides a quiet climate control while circulating air flow to maintain your desired interior temperature, plus you will enjoy the home theatre surround sound system, the solid surface countertop in the kitchen, and the unique panoramic galley window, plus much more! It will be a Breeze to choose your favorite model.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $5,000
Sale Price: $149,998
Stock# 31255
Chassis: PowerGlide
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4500 lbs |
| GVWR | 24500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 55 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 265/70R19.5 |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 20063 |
| Engine | Cummins ISV5.0 |
| Chassis | PowerGlide |
| Horsepower | 275 hp |
| Fuel Capacity | 70 gals |
| Wheelbase | 202 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 560 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential w/Ice Maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight Front | 9500 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 94 cu. ft. |
| TV Info | LR, BR, & Cab TV, Ext. TV |
| Gross Combined Weight | 29000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5VBRCY4A7KA119099 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


