Used 2019 Tiffin Motorhomes Allegro Breeze 33 BR Motor Home Class A - Diesel
Won't Last Long! Immaculate! Huge Storage Compartments
Tiffin Allegro Breeze Class A diesel motorhome 33 BR highlights:
- King Bed
- Sofa Bed
- Booth Dinette
- Full Wall Wardrobe
- Exterior TV
How does traveling with your own accommodations sound to you? Imagine looking at high gloss raised panel hardwood cabinet doors, luxurious interior decor, and your family enjoying the comforts of home on the open road. The Ultraleather cockpit seats and furniture will make any trip pleasurable. You can keep your electronics charged with the USB ports, watch any of the three interior TVs, and relax on your own king memory foam mattress. If you enjoy cooking, the solid surface countertops offer a great place to prepare the food which also includes a nice view out the unique window. You might even like to choose from a few options such as a dinette with a computer workstation, a smaller refrigerator, and even a fireplace.
You will be pleasantly surprise at all the features and amenities in each Tiffin Motorhomes Allegro Breeze Class A rear diesel motorhome. The Precision Track technology merges independent front suspension with an air ride system to enhance the steering control for quicker cornering and easier maneuvering around town or along the highway. Inside each compact model, the Extraordinaire AC system provides a quiet climate control while circulating air flow to maintain your desired interior temperature, plus you will enjoy the home theatre surround sound system, the solid surface countertop in the kitchen, and the unique panoramic galley window, plus much more! It will be a Breeze to choose your favorite model.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $11,990
Sale Price: $152,895
Stock# ST9257
Chassis: PowerGlide
Exterior Color: Maroon Coral, Nasa, Rocky Mountain Brown, Silver Sand, Sunlit Sand, White Mahogany
Interior Color: Creme Fraiche, Batik, Luxe
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Creme Fraiche, Batik, Luxe |
| Exterior Color | Maroon Coral, Nasa, Rocky Mountain Brown, Silver Sand, Sunlit Sand, White Mahogany |
| Hitch Weight | 4500 lbs |
| GVWR | 24500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 55 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 265/70R19.5 |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISV5.0 |
| Chassis | PowerGlide |
| Horsepower | 275 hp |
| Fuel Capacity | 70 gals |
| Wheelbase | 202 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 560 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential w/Ice Maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight Front | 9500 lbs |
| Axle Weight Rear | 15000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 gals |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 94 cu. ft. |
| TV Info | LR, BR, & Cab TV, Ext. TV |
| Gross Combined Weight | 29000 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 5VBRCY4AXKA119257 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


