Used 2019 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 37 AP Motor Home Class A - Diesel
Comes with Tow Vehicle *Cadillac SRX*
Tiffin Allegro Bus class A diesel coach model 37 AP highlights:
- Computer Work Station
- Dual Entry Bath
- Rear Bedroom
- Washer/Dryer Prep
- 4 TV's
**MUST READ**
This Tiffin Allegro Bus comes with its Tow Vehicle! It's a 2016 Cadillac SRX with 99,800 miles. It has the Road Master Nighthawk Towing system installed on both vehicles. This Cadillac was the last year that allowed the vehicle to be flat towed using a roadmaster setup!
Leave your troubles behind when you step inside this Tiffin Allegro Bus class A diesel coach model 37 AP for your next get-a-away trip. From the spacious bedroom with dual slide outs to the two slides in the main living area you will be ready to park at your favorite RV spot while relaxing by the fireplace, or watching one of the 4 TV's. The stainless steel residential refrigerator allows you to stock up before you head out with all of your favorite beverages and ingredients to make your meals on the polished solid surface countertops while away from home. However, if you need to get some work done the dinette is also a work station with two chairs. The dual sinks in the bathroom allow for less debate or wait over washing up. Plus there are several more features such as a wall safe and ceiling fan in the bedroom, and several options to choose from to allow you to enjoy the good things in life!
The Allegro Bus class A diesel motorhome allows you to enjoy luxury at any given campground, RV spot, or on the open road. From the low maintenance of the porcelain tile floors offering durability and elegance to the raised panel hardwood cabinet doors, the coaches provide beauty everywhere you look. The surround sound speakers, the central vacuum cleaner, and the full size pantry provide entertainment, quick clean up, and more space for non-perishables. A few key exterior features include ground effects lighting, dual pane tinted windows, a keyless entry door system for easy entrance, plus chrome heated power mirrors with remote adjustments and so much more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 10225
Chassis: Powerglide
Exterior Color: Cinderwood
Interior Color: Sepia
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Sepia |
| Exterior Color | Cinderwood |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 41000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 315/80R22.5 |
| Generator | 10.0 kw Onan |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 21656 |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Chassis | Powerglide |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 250 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 3 |
| Axle Weight Front | 17000 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| Water Heater Type | Hydronic |
| Basement Storage | 180 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, Cab TV, BR TV, Ext. TV |
| Awning Info | Girard |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 56000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5VBBA37AXKA119135 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


