Used 2019 Tiffin Motorhomes Phaeton 37 BH Motor Home Class A - Diesel
NO HIDDEN FEES EVER!! NO DEALER FEES!!
Tiffin Motorhomes Phaeton Class A diesel motorhome 37 BH highlights:
- Full and Half Bath
- Full-Wall Slide
- Convection Microwave
- Exterior TV
- Residential Refrigerator
- Shower with a Seat
If you are ready to explore the outdoors in style, then you need this Phaeton Class A diesel motorhome! From its ability to sleep seven people to its full and half bath, this unit delivers plenty of space where you need it most thanks to a full-wall slide that has been included in the design, and whenever the day becomes too dreary to stay outdoors, you can cozy up inside to watch a movie on one of the flat panel TVs.
Pamper yourself with an extraordinary level of comfort in the Tiffin Phaeton motorhome. The Phaeton is a tourist attraction on wheels with its full-body paint with a protective film on the front cap, and a large tinted one-piece windshield. The Phaeton is also known as a favorite brand among motorhome owners because of features like the 7' ceilings, three or four slides, and length options up to 45'. You can rest assured that in any Phaeton you'll find quality everywhere, even in the details, and you'll enjoy the smart refinements that enhance comfort and convenience throughout the coach, like the home theater sound system and central vacuum cleaner.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $20,000
Sale Price: $195,995
Stock# UV3577
Chassis: Freightliner
Exterior Color: Emerald Spruce, Maroon Coral, Nasa, Rustic Canyon, Sunlit Sand, White Mahogany
Interior Color: Opal, Sienna, Woodland
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Opal, Sienna, Woodland |
| Exterior Color | Emerald Spruce, Maroon Coral, Nasa, Rustic Canyon, Sunlit Sand, White Mahogany |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 38320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Generator | 10.0 KW Onan Manual Slide-Out |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 69000 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 234 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 14320 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 35.7 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Basement Storage | 122 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR TV, Ext. TV |
| Awning Info | Electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 48320 lbs |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4UZACGFE7KCKV3577 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


