Used 2019 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 IH Motor Home Class A - Diesel
The Colton RV & Marine Advantage
No Hidden Fees RV and Boat Pricing:
The Colton RV & Marine Advantage (What Others Don’t Tell You).
Buying an RV or boat should feel exciting — not confusing. That’s why we created No Hidden Fees RV and Boat Pricing, part of the Colton Advantage.
Too often, shoppers fall in love with a unit online, only to be hit later with surprise fees like freight (getting the RV or boat to the dealership) or prep (the cost to clean, inspect, and ready the unit for you). These extra charges can add $1,000 to $10,000 to your total — and most dealers don’t mention them until it’s time to sign.
At Colton RV & Marine, we don’t believe in that. That’s why we created Colton Advantage Pricing — our commitment to transparent, all-inclusive pricing that respects your time and your budget.
Tiffin Motorhomes Phaeton 40 IH Class A diesel motorhome highlights:
- Large Bathroom
- Ultraleather Seating
- Four Slides
- Dual-Sink Vanity
- Residential Refrigerator
- Sofa Bed
Explore the great outdoors in an RV that won't let you down, the Phaeton Class A diesel motorhome. This unit is filled to the brim with high-quality amenities, like the full and half bath and the slide-out bed in the master suite. The large central living area is made possible because of two opposing slides that contain extra sleeping accommodations allowing this unit to sleep seven people each night.
Pamper yourself with an extraordinary level of comfort in the Tiffin Phaeton motorhome. The Phaeton is a tourist attraction on wheels with its full-body paint with a protective film on the front cap, and a large one-piece windshield. The Phaeton is also known as a favorite brand among motorhome owners because of features like the 7' ceilings, three or four slides, and length options up to 45'. You can rest assured that in any Phaeton you'll find quality everywhere, even in the details, and you'll enjoy the smart refinements that enhance comfort and convenience throughout the coach, like the home theater sound system and central vacuum cleaner.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $10,000
Sale Price: $229,998
Stock# 31399
Chassis: Powerglide
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 39600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 28714 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | Powerglide |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 266 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 15600 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 35.7 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Basement Storage | 232 cu. ft. |
| TV Info | LR TV, BR TV, Ext. TV |
| Awning Info | Electric |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 49600 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5VBPA57AXKA119282 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


