Used 2019 Travel Lite Falcon 22RK Travel Trailer
Travel Lite Falcon travel trailer F-22RK highlights:
- Rear Kitchen
- Under Bed Storage
- Dinette/Bed Slide
- Wet Bath
Whether you are a couple or a smaller family, you will find a walk-around queen bed with dual nightstands and storage underneath, and a dinette/bed slide to provide sleeping space for three to four tired campers. The kitchen is conveniently located in the rear by the entry offering slider windows for a view and a good flow of air. And you will appreciate having a wet bath to get cleaned up in, skylights and slider windows for more natural lighting, and an exterior pass-through storage to load up larger items.
A sporty and stylish exterior, and a comfortable interior is what you will find with each Falcon travel trailer or toy hauler by Travel Lite. These lightweight units offer aluminum framed cabinet doors with tempered glass inserts, a quilted mattress for a good night's rest, spring loaded overhead cabinet door hinges for easy access, a stainless steel sink with a high rise faucet for easy clean up, and molded Granicote countertops and a dining table. Outside, the diamond plate rock guard, the molded fiberglass rear wing, and the ground effects metal skirt should catch your eye. Choose the model that fits your camping lifestyle, be it relaxing or adventure seeking, there is a model for you!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $4,111
Sale Price: $17,888
Stock# 003104P
Exterior Color: BLACK
Interior Color: GRAY
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 8 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | GRAY |
| Exterior Color | BLACK |
| Hitch Weight | 305 lbs |
| GVWR | 3955 lbs |
| Dry Weight | 2985 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 10" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 5 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3650 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | 55MT1KL1XKP003104 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


