Used 2019 VanLeigh RV Pinecrest 305RLP Fifth Wheel
VanLeigh RV PineCrest fifth wheel 305RLP highlights:
- Kitchen Island
- Fireplace
- Master Suite
- Wardrobe Slide
- Large Pantry
Don't miss out on all of the elegant and modern amenities that this PineCrest fifth wheel has to offer! From the stylish and relaxing master suite to the fully-functional kitchen with a residential refrigerator, microwave oven, and large pantry, this unit will leave you wishing that your own home were this helpful. After you've spent your energy exploring the great outdoors all day, sit back and unwind on the 80" sofa bed as you watch a movie on the 40" TV before drifting off to sleep.
Specially crafted to be a unit that will accommodate both your lifestyle and your budget, the VanLeigh RV PineCrest fifth wheel stands above the rest! After experiencing the true luxury and style included in the PineCrest, you will transform from a mediocre traveler into a full-time adventuring fanatic, and the continued commitment to customer service and innovation from VanLeigh RV will reassure you each time you travel. With high-class additions like the kitchen island, fireplace, and theater sofa, you will feel completely glamorous as you tour the countryside, and the bathroom skylight along with the many other windows located throughout will keep the interior feeling bright and cheerful with rays of sunlight streaming through.
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# UT600217
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| GVWR | 12200 lbs |
| Dry Weight | 9995 lbs |
| Cargo Capacity | 2205 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| TV Info | LR 40" TV |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 7HHFC3225KV190718 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


