Used 2019 Venture RV Sonic Lite 169VBH Travel Trailer
Venture RV Sonic Lite travel trailer 169VBH highlights:
- Pack-N-Play Door
- Pantry/Closet
- Stainless Steel Appliances
- Pass-Through Storage
You're going to love camping with this 169VBH travel trailer! When you aren't using the front Murphy bed for sleeping on at night, you can transform it back into a sofa to use the free standing table and two fold away chairs for your meal time or game time. The rear set of double bunk beds is sure to be a hit with your kiddos and you will love how convenient it will be for them to access the full bathroom right next to them. With a big group comes big messes, but with the linoleum flooring throughout you won't have to worry about them becoming stains!
Look no further than one of these Sonic Lite travel trailers by Venture RV! With a one-piece seamless fiberglass roof from front to rear, a R-14 residential fiberglass insulation, and a diamond plate rock guard, you will enjoy this travel trailer for years to come. Plus, the single axles with self-adjusting brakes, the 14" radial tires, and the backup camera prep ensures you will arrive at your destination safely too. The weather shield features a radiant foil barrier, forced heat and enclosed underbelly on all tandem axle floorplans so that you can travel anytime of the year. Throughout the inside, you will enjoy all of the convenient features like the under-sink cabinet to keep your counter tops clutter free without leaving behind any cookware, the generous pantry space, and the linoleum flooring is even backed by a 3-year warranty. So, come choose the model that best suits you!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $2,000
Sale Price: $17,999
Stock# U-087145
| Sleeps | 4 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| GVWR | 4000 lbs |
| Dry Weight | 2990 lbs |
| Cargo Capacity | 1010 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Refrigerator Size | 4.2 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2570 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Awning Info | 11' Power w/LED Lighting |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZT21619K4087145 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


