Used 2019 Venture RV SportTrek 252VRD Travel Trailer
OPPOSING SLIDES WITH ISLANDVenture RV SportTrek travel trailer 252VRD highlights:
- Kitchen Island
- 70" Sofa
- U-Shaped Dinette
- Master Suite
- Opposing Slides
Are you looking for a couple's travel trailer that includes extra sleeping space when you invite guests to travel with you? This SportTrek offers plenty of storage throughout for everyone's things including exterior storage. The cook will appreciate the kitchen island and appliances when making meals while you enjoy the great outdoors or comfortable furniture. The radius shower in the bathroom provides plenty of space to get cleaned up before relaxing and playing games. You will love the queen Sleep Tight mattress in the private master suite which also includes the second entry door into the bathroom.
With any SportTrek travel trailer by Venture RV, you will appreciate the NXG huck-bolt frame because it provides a strong and lightweight foundation. Once at your destination, the exclusive-to-Venture RV Level Mate PRO offers leveling simplified, on the first try! Inside you will find plenty comforts of home, plus a handy shelf next to the bed with a USB port for charging mobile devices and space to fit most CPAP breathing machines. You will also appreciate the Safe-Tek hidden storage box with a charging center.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $4,995
Sale Price: $19,995
Stock# P1307
Exterior Color: Two-Tone White and Grey
Interior Color: Granite, Latte
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Granite, Latte |
| Exterior Color | Two-Tone White and Grey |
| Hitch Weight | 680 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5940 lbs |
| Cargo Capacity | 1060 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5260 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4EZT12524K8064867 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


