Used 2019 Viking Ultra-Lite 17FQS Travel Trailer
LOCAL TRADE, GREAT CONDITION
Viking Ultra-Lite travel trailer 17FQS highlights:
- Queen Bed
- Dinette Slide
- Full Bath
- Microwave
A couple or family of three will love the easy set up and extra floor space provided by the dinette slide out in this Viking Ultra-Lite travel trailer. Just imagine getting to the campsite, making a warm meal in the kitchen, and playing a game at the dinette while eating. When you are ready to take a walk or hike, stop by the rear full bathroom before you head out. You can relax under the power awning afterwards before going back inside to make dinner or go to bed, and you will have a queen bed to sleep on while your little one can sleep on the booth dinette. You can also choose the sofa slide option in place of the dinette, as well as the sofa/Murphy bed option instead of the standard queen bed.
With any Viking Ultra-Lite, you can enjoy a smooth tow with the Norco NXG chassis, the Dexter E-Z Lube axles, and the aerodynamic front profile. Inside you will find 100% adhesion residential-grade linoleum for easy clean up after a long weekend of fun. You can also enjoy easy listening with the Jensen AM/FM Bluetooth stereo with app control, and the interior command center will provide a quick way to control various functions throughout. Come see why the Viking Ultra-Lite makes it convenient to take off and go at any time with your own family vehicle!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $2,449
Sale Price: $6,546
Stock# R297
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 375 lbs |
| GVWR | 4251 lbs |
| Dry Weight | 3325 lbs |
| Cargo Capacity | 926 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Way |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2VWFC8KJ119649 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


