Used 2019 Winnebago Industries Towables Micro Minnie 2100BH Travel Trailer
CALL FORT PIERCE FOR DETAILS!! 772-468-1166Winnebago Industries Micro Minnie 2100BH travel trailer highlights:
- Full-Size Bed
- Bunk Beds
- Divider Curtain
- Slide-Out Dinette
This Micro Minnie travel trailer will have you and your kids daydreaming about all the outdoor places you can stay for a weekend trip or extended vacation. You and your spouse will have a full-size bed with a divider curtain for privacy up front while the kids can sleep on the rear bunk beds next to the bathroom, and with the moonlight shining through the skylight in the bathroom, you will be able to easily see where you are going at night. Everyone can take turns using the three-burner cooktop and microwave to make meals while the others visit at the slide-out booth dinette.
With each Micro Minnie by Winnebago Industries Towables, you will find plenty of modern conveniences, like the 13,500 BTU air conditioner and 18,000 BTU furnace, all in a compact and easy-to-tow travel trailer. You will also find an LED TV for indoor entertainment, an outside shower for an additional space to get cleaned up, and a power awning with LED lights for protection from the outside elements while you're gathered together around the campfire or simply enjoying the fresh air.
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Stock# 5998
Exterior Color: Blue, Champagne, White, Green, Platinum, Cherry
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Exterior Color | Blue, Champagne, White, Green, Platinum, Cherry |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 3760 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | 15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | Single Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTM2J2XK3044036 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


