Used 2019 Winnebago Navion 24D Motor Home Class C - Diesel
A Fuel Efficient 16-18 MPG Diesel, Certified Preowned RV! Sold New Here! Full Body Paint and Diesel Generator!
This is a great, one owner trade! A 2019 Winnebago Navion 24D! In which the previous owners were nonsmokers, did not have pets in the RV and it comes backed not only with a clean vehicle history report, but the confidence of our certified preowned RV collection!
Contact us to schedule your LIVE interactive presentation today to see this RV LIVE in the comfort of your home or office!
Purchase with confidence and peace of mind! This RV is a certified preowned RV, providing Real Value with a sixty day Service Plan from the date of purchase! After passing a rigorous inspection, the plan provides major operating systems coverage to protect RVers, and is accepted anywhere in the U.S. or Canada. Once work is completed to your satisfaction, the Plan pays the service center directly. Plans are also extendable. See any sales consultant for details!
This coach is powered by the tried and true Mercedes Benz powertrain:
1. 3.0L 6 cylinder Turbo Diesel Mercedes Benz Engine
2. 325 lb ft of Torque or Power
3. 188 Horsepower
4. 5 Speed Transmission with grade braking capability
5. Factory installed tow package, 5,000 lb
Includes the following factory installed options:
1. 3,200 watt Cummins Onan QuietDiesel generator
2. Heated drainage system
3. 2 point electric stabilizing system
4. Alcoa forged aluminum wheels
5. 2 cab seat lounge cushions for a residential fit as the front seats become integral lounge chairs
6. Powered skylight roof vent
7. Cab window blinds
8. Front overhead cap with bed
Includes the following exterior highlights, in addition to the specifications on our website page and brochure:
1. 39 cubic feet of exterior and basement storage
2. 26.4 gallon fuel capacity
3. 13 gallon LP capacity
4. Tankless water heater
5. 30 amp electrical service
6. 15000 BTU high efficiency air conditioning system
7. 16 ft awning
8. Dual group 24 RV batteries
Missing an Option You're Looking For? We can add any additional options at our dealership, including satellite, solar, Nitrogen for your tires, and more! See common View and Navion add-ons HERE!
At Lichtsinn RV our website has full video walkarounds on each RV, making it easy for you to purchase. On our website you can go for a virtual test drive, purchase your RV over the phone or the internet, and then take delivery at our dealership, which is only 1 Mile from the Winnebago Motorhome Factory here in Forest City, Iowa!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# 521259
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
Exterior Color: Bay Mist Full Body Premium Automotive Paint
Interior Color: Summit Brown with Aosta Canvas Italian Tecnoform Cabinetry
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Summit Brown with Aosta Canvas Italian Tecnoform Cabinetry |
| Exterior Color | Bay Mist Full Body Premium Automotive Paint |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | CumminsOnan 3,200 Watt Quiet Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 27823 |
| Engine | Mercedes-Benz 3L V6 Turbo Diesel |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Compressor with Freezer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 23" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 13 gals |
| Water Heater Type | Continuous |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 39 cu. ft. |
| TV Info | Coach 32" HDTV |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | WDAPF4CC8J9765628 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


