Used 2019 Winnebago View 24D Motor Home Class C - Diesel
sleeps 5; captain's chairs; convection oven
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
You Save: $15,000
Sale Price: $74,995
Stock# 21174051
Chassis: Mercedes Benz Sprinter
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 55710 |
| Engine | 3.0L 6-Cylinder |
| Chassis | Mercedes Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 26.4 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Refrigerator Type | Norcold Double Door Compressor with Freezer |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 23" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4410 lbs |
| Axle Weight Rear | 7720 lbs |
| LP Tank Capacity | 13 gal |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Basement Storage | 39 cu. ft. |
| TV Info | 32" HDTV Coach |
| Awning Info | 16' Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 15250 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 8BNPF4CC1HE148196 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


