Used 2020 Adventurer Manufacturing Inc. Adventurer 89RBS Truck Camper
In Stock Now!
Call for details.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# RV973-1
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 16 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 8 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 22 gals |
| Refrigerator Type | GAS/ELECTRIC |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Floor Length | 8 ft 9 in |
| Wet Weight | 3122 lbs |
| Center of Gravity Front | 38 in |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | GAS/ELECTRIC |
| AC BTU | 11000 btu |
| Truck Bed Size | Short/Long |
| TV Info | 28" LCD 12V |
| Awning Info | POWER 7' |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Body Style | Hard-Side |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


