Used 2020 Black Series Camper HQ17 Travel Trailer
Black Series Camper HQ17 travel trailer highlights:
- Sleeps Five
- Bunk Beds
- Wet Bath
- Adjustable Table
- Reading Lights
Grab your family, your luggage, and your sense of adventure and hit the road with this Black Series travel trailer in tow! This unit will allow you to easily explore the vast outdoors during the day and return home to comfortable amenities each night, like the double-size bed up front and the set of bunk beds in the back that have two 12" TVs with CD/DVD. Instead of having to agree upon one restaurant for dinner, everyone can get their own food together with the help of the microwave and refrigerator in the kitchen.
If you push the boundaries and search for adventure along rugged terrain, you will find that all Black Series travel trailers have been especially designed with you in mind! These trailers make weekend warriors and off-road pioneers crave for their next big expedition. The solar panels, 12V/120V electrical system, and AGM 100Ah gel batteries ensure that all of your modern conveniences will be accessible throughout the entire trip, and the full roof and wall insulation will protect you from harsh climates and unwanted noises. You will even be able to conveniently wash dishes and take a shower because of the 6 gallon Atwood gas hot water heater.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $36,920
Sale Price: $27,995
Stock# 165265
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 5 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 5522 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Double |
| Refrigerator Type | Thetford Dometic |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Atwood Gas |
| TV Info | LR 24" TV with CD/DVD, Bunk (2) 12" TV with CD/DVD |
| Awning Info | Wind-Out Compact |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4B9B1AC27LA165265 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


