Used 2020 Coachmen RV Apex Tera 15T Travel Trailer
AMAZING VALUE BUNKS UNIT
Coachmen Apex Tera travel trailer 15T highlights:
- Pass-Through Storage
- Microwave
- Power Awning
- Camp Kitchen
Your small family will truly enjoy camping in this Apex Tera 15T travel trailer! The kids will enjoy sleeping on the rear corner bunk beds and you will enjoy the front queen bed with a flip and sit bench. The rear corner bathroom features a private toilet and tub so you can freshen up each day. The kitchen includes an undermount sink to make your clean up a breeze and a microwave so you can enjoy a bag of popcorn at night. There is even an outdoor camp kitchen for you to enjoy the fresh air while you grill up some juicy burgers!
This Coachmen RV Apex Tera travel trailer is super light in weight and features vacuum bonded Azdel sidewalls and an Aluma-cage construction with a welded aluminum framed floor. You can enjoy the great outdoors whether rain or shine when you relax underneath the power awning with LED lights and you can stay cool indoors with the 13,500k BTU A/C. You'll have a stainless steel microwave for quick meals and a two burner cooktop for eggs in the morning. These models also include Dexter E-Z Lube Axles, protective stone guard, and a pass-through storage for all your larger camp gear!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $3,000
Sale Price: $18,999
Stock# U-008487
| Sleeps | 4 |
| Length | 18 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 396 lbs |
| GVWR | 3800 lbs |
| Dry Weight | 2862 lbs |
| Cargo Capacity | 938 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CXDC6LL008487 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


