Used 2020 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 300BHS Travel Trailer
*Sale Price Includes Finance Discount!*
Coachmen Apex Ultra-Lite travel trailer 300BHS highlights:
- Private Bunkhouse
- Double Slides
- Outside Kitchen
- Queen Bed
- 32" LED TV
Are you looking for a travel trailer that can fit your whole family? Look no further than this unit that includes a private bunkhouse and can sleep eight people each night. The chef of the family can make bacon and eggs on the three burner range while everyone gets ready for the day. Enjoy the outdoors fishing, hiking, or just relaxing and you'll appreciate the full bath to clean up every night. This model features an outside kitchen, so put out the power awning and enjoy the glow of the LED lights.
Each Apex Ultra-Lite travel trailer and toy hauler by Coachmen is easily towable, yet packed with comfortable features to make your camping experience great. These units feature LED lighting throughout, an interior convenience center, and a stainless steel microwave to make it feel more like home. You'll love the LED motion light in the exterior storage area and the hot/cold outside shower allows you to wash off your hiking boots and easily fill the dog's water bowl. Each model also includes an LED TV, an AM/FM/CD/DVD stereo with Bluetooth, and a USB charging station so you can still enjoy some entertainment and stay connected!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# UT230743
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 672 lbs |
| GVWR | 7600 lbs |
| Dry Weight | 5975 lbs |
| Cargo Capacity | 1625 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 32" LED TV |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2CXVB3LS035884 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


