Used 2020 Coachmen RV Catalina Legacy 303RKP Travel Trailer
Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer 303RKP highlights:
- Patio Deck
- Dual Recliners
- Private Bedroom
- Pass-Through Storage
It will be fun to see the country with this Catalina Legacy Edition travel trailer! If you love spending time outside, this is the trailer for you because it comes with a 10' patio deck where you can sit down with an ice-cold lemonade and listen to your favorite music coming from the in-wall mounted speakers. You'll enjoy the stylish mosaic tile backsplash in the kitchen, and the theater sofa will be a convenient multi-purpose feature to have.
Appealing to a wide range of interests and lifestyles, the Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer allows you to tackle the weekend or extend your stay with an abundance of helpful features that will make it easy to have fun! Packed with the quality, value, style, and comfort that you would expect from Coachmen, these Catalina Legacy Edition trailers feature a power awning with LED lighting to enhance every late-night gathering around the campfire. The blue LED under-body lighting also adds to the nighttime ambiance, and the enclosed, fully sealed underbelly protects your unit from extreme temperatures. Plus, it will also be a great benefit to have a 35,000 BTU furnace during those cooler nights.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $5,000
Sale Price: $22,995
Stock# 210015
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 808 lbs |
| GVWR | 9800 lbs |
| Dry Weight | 7746 lbs |
| Cargo Capacity | 2054 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Gas/Electric RV |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" Flat Screen TV |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAVBXLX016670 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


