Used 2020 Coachmen RV Catalina Legacy 323BHDSCK Travel Trailer
COMING SOON! 2 SLIDE OUTS, BUNK ROOM SLIDE OUT.
Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer 323BHDSCK highlights:
- Pass-Through Storage
- Dual Entry
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
Break free from typical getaways and spend the weekend in stylish luxury with this Catalina Legacy Edition travel trailer! You'll love that this trailer comes with a rear private bunkhouse so that your kids or overnight guests can have their own accommodations while you have your own private bedroom up front. A U-shaped dinette gives you a place to sit down for breakfast each morning, and the 32" flat screen TV will be welcomed any time you want a little entertainment.
Appealing to a wide range of interests and lifestyles, the Coachmen Catalina Legacy Edition travel trailer allows you to tackle the weekend or extend your stay with an abundance of helpful features that will make it easy to have fun! Packed with the quality, value, style, and comfort that you would expect from Coachmen, these Catalina Legacy Edition trailers feature a power awning with LED lighting to enhance every late-night gathering around the campfire. The blue LED under-body lighting also adds to the nighttime ambiance, and the enclosed, fully sealed underbelly protects your unit from extreme temperatures. Plus, it will also be a great benefit to have a 35,000 BTU furnace during those cooler nights.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $3,150
Sale Price: $34,750
Stock# 5572
Interior Color: Sandcastle, Biscotti, Mocha
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Sandcastle, Biscotti, Mocha |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7749 lbs |
| Cargo Capacity | 1751 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric RV |
| Refrigerator Size | 7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 32" Flat Screen TV |
| Awning Info | 21' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2CAXB0KX015572 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


