Used 2020 Coachmen RV Freedom Express Liberty Edition 292BHDSLE Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Freedom Express Liberty Edition travel trailer 292BHDSLE highlights:
- Bunkhouse
- Three Bunk Beds
- U-Shaped Dinette
- Camp Kitchen
- Pet Leash by Entry
- Aluminum Solid Steps
Your bunkhouse search is over! The kids will get to draw straws for their own bunk out of three, and they will find plenty of storage for their things in a wardrobe and under one bunk. You can access your bedroom through two doors to get to your wardrobe before falling asleep on the queen bed. If the extended family joins you, the U-shaped dinette and hide-a-bed sofa slide out will provide them sleeping accommodations in the main area with a fireplace, an entertainment center and a pantry to grab a snack before bedtime. The full kitchen provides everything the cook will need to make meals, and you can prepare meals on the exterior camp kitchen as well.
With any Freedom Express Liberty Edition travel trailer by Coachmen RV you will enjoy years of use thanks to the Alumicage construction and the Azdel Onboard composite wall panels that provide superior strength and water protection. The unique front automotive glass windshield will give you great views from inside, and you will love the hidden hinge cabinetry, the stainless steel sink with pull-out sprayer faucet, the slotted knife storage behind the stove, plus the slider pots and pans drawers under the dinette. And you can tow easily with your mid-size SUV or half-ton vehicle, plus the Winegard 360+ WIFI and 4G prep may come in handy. Choose your favorite affordable, value-packed model today, and start camping tomorrow!
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $6,687
Sale Price: $17,878
Stock# 8AR350A
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 747 lbs |
| Dry Weight | 6622 lbs |
| Cargo Capacity | 1216 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2FEUB5LW013326 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


