Used 2020 Coachmen RV Freedom Express Ultra Lite 259FKDS Travel Trailer
Coachmen Freedom Express Ultra Lite travel trailer 259FKDS highlights:
- Pass-Through Storage
- Private Bedroom
- Outdoor Kitchen
- Entryway Closet
- Front Kitchen
Because this Freedom Express Ultra Lite travel trailer is so light, it won't be difficult to get it down the road to your favorite local park! You will be able to stretch out and relax because of the two slides that have been added, and you can even sit down and have a proper meal at the booth dinette. You'll be able to create those one-of-a-kind dinners that your family loves because of the three-burner cooktop with oven, and you can even take those preparations outside to the fresh air where you will find an outdoor kitchen just waiting to be used.
With any Freedom Express Ultra Lite travel trailer by Coachmen, you will appreciate the ease of towing behind your family vehicle. All the tanks are located under the floor to lower the center of gravity for increased storage capacity and improved handling down the road. Inside of each trailer, you'll enjoy features such as LED lighting throughout, Congoleum Designer Carefree flooring, an LED TV, plus a double-door refrigerator, just to name a few. The pass-through storage with an LED light strip allows you to easily bring along those larger camping items, plus there is an electric awning with LED lights outdoors, as well as an exterior shower station to wash off your hiking boots. Come see how you have the freedom to explore in a Freedom Express Ultra Lite travel trailer today!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 012988
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 752 lbs |
| Dry Weight | 6494 lbs |
| Cargo Capacity | 2506 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 33 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2FERB1LW012988 |
Loading
www.usedrvsforsale.com is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer-provided pictures, specifications and features may be used as needed. Inventory shown may be only a partial listing of the entire inventory. Please contact us at 800-515-9672 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


